Description
The LG Stylo 3 Plus smart phone features a vibrant 5.7″ full HD IPS display, a 13MP rear camera, a 5MP front camera and a fingerprint sensor.

acf domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /srv/users/q1w-ecom/apps/store-demo-2/public/wp-includes/functions.php on line 6131fl-builder domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /srv/users/q1w-ecom/apps/store-demo-2/public/wp-includes/functions.php on line 6131woocommerce domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /srv/users/q1w-ecom/apps/store-demo-2/public/wp-includes/functions.php on line 6131woopack domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /srv/users/q1w-ecom/apps/store-demo-2/public/wp-includes/functions.php on line 6131bb-theme-builder domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /srv/users/q1w-ecom/apps/store-demo-2/public/wp-includes/functions.php on line 6131uabb domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /srv/users/q1w-ecom/apps/store-demo-2/public/wp-includes/functions.php on line 6131woocommerce-url-coupons domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /srv/users/q1w-ecom/apps/store-demo-2/public/wp-includes/functions.php on line 6131cartflows domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /srv/users/q1w-ecom/apps/store-demo-2/public/wp-includes/functions.php on line 6131cartflows-pro domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /srv/users/q1w-ecom/apps/store-demo-2/public/wp-includes/functions.php on line 6131$129.00
The LG Stylo 3 Plus smart phone features a vibrant 5.7″ full HD IPS display, a 13MP rear camera, a 5MP front camera and a fingerprint sensor.

| Brand | LG |
|---|---|
| Network Speed | 4G LTE |
| Display | 5.7" Full HD IPS (1920 x 1080) |
| Back Camera | 13MP |
| Front Camera | 5MP |
| Operating System | Android 7.0 (Nougat) |
| Memory | 32GB |
| RAM | 2GB |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 435 MSM8940 |
| CPU | 1.4GHz Octa-Core |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Ruggedized | No |
| Battery | Li-Ion 3080 mAh |
| Talk Time | Up to 14 hours |
| Standby Time | Up to 19 days |
| Wireless Charging | No |
| Fast Charging | Yes |
| Charging Port | Micro USB |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Mobile Hotspot | Yes |
| NFC | No |
| SIM Support | Nano-SIM |
| HAC | M3, T4 (very tele-coil compatible) |
| Weight | 5.29 oz |
Reviews
There are no reviews yet.